Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy uczniowie powinni pisać wypracowania na komputerze? Przecież nie każdy ma internet - zauważa Czytelnik

rik
Zdaniem Barbary Czahajdy, dyrektorki Szkoły Podstawowej w Brodach, nauczyciel języka polskiego rzeczywiście kontaktuje się z uczniami drogą mailową od wielu lat i nie było z tym problemów
Zdaniem Barbary Czahajdy, dyrektorki Szkoły Podstawowej w Brodach, nauczyciel języka polskiego rzeczywiście kontaktuje się z uczniami drogą mailową od wielu lat i nie było z tym problemów Lucyna Makowska
Naszemu Czytelnikowi nie podoba się, że nauczyciel języka polskiego ze szkoły podstawowej w Brodach Żarskich wymaga pisania zadanych do domu wypracowań na komputerze oraz wysyłania ich pocztą email. - Nie każdy ma dostęp do internetu - zauważa.

Zdaniem pana Łukasza "nauczyciel języka polskiego powinien zwracać większa wagę na to, by dzieci pisały ręcznie, bezbłędnie i same". - A czasami tak to wygląda, że wypracowanie zadane do domu piszą trzy dorosłe osoby: jedna pomoże napisać, druga zredaguje, a trzecia wysyła, bo ktoś inny nie potrafi. To nie jest samodzielna praca dziecka - zauważa.

Czytaj również: Biedne dzieci w szkole są wyśmiewane [LIST CZYTELNICZKI]

Pan Łukasz zauważył ten problem u swojej rodziny i ich znajomych, których dzieci uczą się w piątej i szóstej klasie w Szkole Podstawowej w Brodach Żarskich. - Dziecko płakało, matka się denerwowała, bo nie potrafili wysłać zadania. Tak nie może być, żeby pół wioski rozwiązywało zadanie z polskiego, bo nauczyciel sobie tak wymyślił - podkreśla.

Kolejny problem, który zauważa nasz Czytelnik, to dostęp do internetu. - Nie każdy w naszej gminie go posiada. Dzieci i większość dorosłych pisze takie wypracowania w programie Word z nielegalnych źródeł, gdyż większość ludzi w gminie nie stać na ów program, nie wspominając, że niektórzy nie posiadają komputera, w gminie też nie ma kafejki internetowej - mówi.

Dodatkowo, zdaniem Czytelnika, "pisanie w ten sposób upośledza nasze dzieci i powoduje cofanie się w pisaniu ręcznym, braki w ortografii i interpunkcji. - Moim zdaniem, i - jak myślę - większości rodziców, jest to pierwszy krok do analfabetyzmu u naszych pociech - twierdzi i dodaje, że problem zgłosił do rzecznika praw dziecka.

- Trudno mi odpowiedzieć na te zarzuty, bo nikt do tej pory się z nimi do nas nie zwrócił - odpowiada Barbara Czahajda, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Batorego w Brodach. Jej zdaniem nauczyciel języka polskiego rzeczywiście kontaktuje się z uczniami drogą mailową od wielu lat i nie było z tym problemów. - Nie jest też tak, że dzieci nie piszą ręcznie, przecież w szkole nie używają na lekcjach języka polskiego komputerów. We współczesnym świecie tak to wygląda. W innych szkołach uczniowie też wysyłają prace mailem do nauczycieli i to nie tylko z języka polskiego - dodaje.

- Zgadzam się z argumentem, że nie każde dziecko może mieć dostęp do internetu, szczególnie w małych miejscowościach - mówi Jolanta Lipińska, starszy wizytator kuratorium oświaty w Gorzowie Wlkp. - Jeżeli jednak nauczyciel decyduje się na taką formę pracy domowej, to znaczy, że zrobił rozeznanie, czy wszyscy uczniowie będą w stanie w takiej formie wykonać i dostarczyć wypracowanie. Jesteśmy w XXI wieku i wszyscy dążymy do posługiwania się nową technologią - dodaje.

Szanse edukacyjne. Trudna droga do szkoły w dużym mieście. WIDEO:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy uczniowie powinni pisać wypracowania na komputerze? Przecież nie każdy ma internet - zauważa Czytelnik - Gazeta Lubuska

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto