Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziemna sypialnia nietoperzy może się okazać spiżarnią szopów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dariusz Brożek
Podziemia bunkrów MRU to największe w Polsce i jedno z największych w Europie zimowych siedlisk nietoperzy. W sobotę, 12 stycznia, blisko 60 naukowców z 14 państw zbadało system korytarzy oraz komór i magazynów o łącznej długości około 32 km. Podzieleni na kilkuosobowe grupy od rana do wieczora penetrowali podziemny system w poszukiwaniu lokatorów MRU. Doliczyli się 35 tys. 981 skrzydlatych ssaków. Ich liczba jest porównywalna z wynikami ubiegłorocznych badań, co ucieszyło przyrodników.
Podziemia bunkrów MRU to największe w Polsce i jedno z największych w Europie zimowych siedlisk nietoperzy. W sobotę, 12 stycznia, blisko 60 naukowców z 14 państw zbadało system korytarzy oraz komór i magazynów o łącznej długości około 32 km. Podzieleni na kilkuosobowe grupy od rana do wieczora penetrowali podziemny system w poszukiwaniu lokatorów MRU. Doliczyli się 35 tys. 981 skrzydlatych ssaków. Ich liczba jest porównywalna z wynikami ubiegłorocznych badań, co ucieszyło przyrodników. Dariusz Brożek
W bunkrach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego zimuje 35 tys. 891 nietoperzy. Skąd to wiemy? W sobotę odbyło się doroczne liczenie hibernujących tam skrzydlatych ssaków. Naukowcy natrafili w podziemiach na szopy, które mogą być zagrożeniem dla gacków i nocków.

Podziemia międzyrzeckich bunkrów to największe w Polsce i jedno z największych w Europie zimowych siedlisk nietoperzy. W sobotę, 12 stycznia, blisko 70 naukowców z 14 państw zbadało system korytarzy oraz komór i magazynów o łącznej długości około 32 km.

Podzieleni na kilkuosobowe grupy przyrodnicy od rana do późnego wieczora penetrowali podziemny system w poszukiwaniu lokatorów MRU. Doliczyli się 35 tys. 891 skrzydlatych ssaków. Ich liczba jest porównywalna z wynikami ubiegłorocznych badań, co ucieszyło biorących udział w badaniach naukowców. Mają jednak także powody do zmartwienia.

- Niestety, w tym roku stwierdziliśmy też obecność w podziemiach szopów, które mogą być zagrożeniem dla nietoperzy. To drapieżniki, dla których rezerwat może się okazać zimową spiżarnią – mówi dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który od ponad 30 lat prowadzi badania w MRU.

W podziemiach MRU zimuje dziewięć spośród 26 występujących w Polsce gatunków nietoperzy. Najliczniej występują nocki duże, których jest aż 26 tys.

– To gatunek ciepłolubny. Od kilkunastu lat notujemy wzrost liczby tych nietoperzy w MRU. To efekt globalnego ocieplenia – zaznacza dr T. Kokurewicz.

Międzyrzecz tańczy i gra dla chorych dzieci. Zobacz zdjęcia

Profesjonalne liczenia nietoperzy odbywają się w bunkrach od 1999 r. Jak podkreśla wrocławski naukowiec, w ciągu ostatnich 20 lat średnia temperatura w okolicach bunkrów – mierzona od listopada do połowy stycznia – wzrosła o 2 stopnie Celsjusza.

- Temperatura na powierzchni ma wpływ na podziemia. Przybywa tam gatunków lubiących ciepło. Ubywa zaś tych, które wolą hibernować w niższych temperaturach. Przykładem jest zimnolubny mopek. Teraz z bunkrach zimuje 500 osobników tego gatunku, a pamiętam czasy, kiedy było ich ponad tysiąc – dodaje dr Kokurewicz.

Naukowców wspierali podczas badań pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z Gorzowa Wlkp. M.in. zastępca dyrektora RDOŚ Józef Kruczkowski. Zaznaczali, że podziemny rezerwat Nietoperek to przyrodniczy ewenement w skali nie tylko regionu, ale całego kraju.

Studniówkowy bal maturzystów ze Skwierzyny. Zobacz zdjęcia i wideo

- Liczba występujących tam nietoperzy to swoisty barometr kondycji całej przyrody. Teraz okazuje się także termometrem – dodaje dr Kokurewicz.

Więcej informacji z powiatu międzyrzeckiego w dzienniku „Gazeta Lubuska”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto