Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słubice:Lepiej nauczyć dzieci, jak segregować śmieci

Renata Hryniewicz
Kampania skierowana jest tym razem do uczniów
Kampania skierowana jest tym razem do uczniów UM Słubice
Miasto drugi rok z rzędu organizuje kampanię ekologiczną. Tym razem „Eko - młodzi gniewni”. Gmina zapłaci za nią 85 tys. zł. Czy to pomoże nakłonić mieszkańców do segregowania śmieci?

- Jaki jest sens segregacji, skoro ja segreguje śmieci, a po chwili przyjeżdża jedno auto i wszystkie do jednego pojemnika wrzuca? - pyta słubiczanka Marzena Świtalska.

Co na to Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych? - To nieprawda. Śmieciarka przyjeżdża albo po odpady zmieszane komunalne, albo zabiera segregowane - mówi Artur Smoleński, prezes firmy.

Tłumaczy, że dostaje informacje z urzędu miasta o tym, gdzie, kiedy i po jakie śmieci ma jechać. Urząd sporządza takie dane na podstawie deklaracji złożonych przez mieszkańców. I tu okazuje się, że w pewnym sensie mieszkanka ma rację: segregowanie śmieci to duży problem.

- Wystarczy, że tylko jedna osoba we wspólnocie mieszkaniowej powie, że nie będzie segregowała odpadów i segregacji w całej wspólnocie nie ma - mówi przewodniczący rady miejskiej Grzegorz Cholewczyński,który chce zająć się problemem. - Chcemy podjąć rozmowy na ten temat z pracownikami przedsiębiorstwa komunalnego. Musimy wiedzieć, czy jest możliwe, a w mojej ocenie jest, aby wspólnota złożyła dwie deklaracje. Albo tak je skonstruować, żeby wynikało, że wspólnota częściowo segreguje, częściowo nie. Wtedy mieszkańcy, którzy by segregowali , płaciliby mniej - mówi przewodniczący.

Na razie jednym z pomysłów gminy na to, żeby wszyscy mieszkańcy zaczęli segregować, są kampanie ekologiczne. Już w 2015 r. gmina rozdawała zgniatarki do butelek plastikowych. Zainteresowanie było, ale z dzieleniem śmieci wciąż jest problem. Odpady są źle segregowane, szczególnie w tzw. zabudowie wielorodzinnej, i wyrzucane „nieoszczędnie”, czyli np. niezgniecione butelki, kartony.

- Odpady są segregowane jedynie w około 35 proc. gospodarstw domowych w naszej gminie. Stąd konieczność ciągłej edukacji i kolejna samorządowa kampania ekologiczna. W ubiegłym roku kampania była skierowana do przedszkolaków, w tym roku adresatem są uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów - mówi Beata Bielecka, rzeczniczka urzędu.

Dlaczego akurat dzieci? - Po pierwsze, dzieci same zaczynają segregować, a po drugie namawiają do tego rodziców. Dzieci wracają ze szkoły i przedszkola i pytają, dlaczego rodzice nie segregują - odpowiada z uśmiechem rzeczniczka.

Zobacz też: Zagroda z Mikołajem i żywymi reniferami w Słubicach i Jarmark Bożonarodzeniowy we Frankfurcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto