Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słubice/Frankfurt: Języka polskiego za Odrą uczą się dzieci, młodzież i dorośli

Redakcja
Dzienci juz od przedszkola uczą się języka polskiego we Frankfurcie
Dzienci juz od przedszkola uczą się języka polskiego we Frankfurcie Miasto Frankfurt nad Odrą
Ilu Polaków mieszka we Frankfurcie? A ilu Niemców zameldowanych jest w Słubicach? Czy we Frankfurcie uczą się języka polskiego? Na te i inne pytania odpowiada publikacja, którą wydało Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji.

Z publikacji „Wielojęzyczność w Dwumieście Frankfurt nad Odrą-Słubice”, dowiadujemy się między innymi, że pod koniec 2018 r. we Frankfurcie nad Odrą było zameldowanych 6061 osób ze 112 państw! I chyba nie powinno dziwić, że u sąsiadów zamieszkało najwięcej Polaków (2484 osób - to jest 41 proc. wszystkich obcokrajowców). Drugą najliczniejszą grupą byli Syryjczycy (859 osób), a trzecią Rosjanie (340 osób). Z kolei w Słubicach odsetek mieszkańców z innych krajów wynosił 5,9 proc. W publikacji czytamy, że w gminie Słubice zameldowanych było 1178 osób z 29 krajów. Najwięcej obywateli Ukrainy (697 osób - 59,2 proc.), Niemców (308 osób) i Bułgarów (60 osób). - Wiadomo, obywatele Ukrainy u nas pracują, stąd meldunki, ale że Niemcy się u nas meldowali?- komentuje statystyki słubiczanin Jerzy Banaszak. - Chyba, że mają podwójne meldunki, tak jak wielu słubiczan ma meldunek też w Niemczech z racji podjęcia pracy w tamtym kraju. Albo zakładali firmę i był potrzebny do tego meldunek.
Nauka języka
Ciekawe statystyki przedstawiają się w nauce języka u sąsiada. Język niemiecki w Polsce jest już powszechnością. Nie mniej ważny jest język polski we Frankfurcie: uczy się go ok. 300 frankfurckich przedszkolaków. We frankfurckich szkołach w roku szkolnym 2018/19 polskiego uczyło się aż 14,3 proc. uczniów. W naszych podstawówkach w tym samym czasie języka niemieckiego uczyło się 22,9 proc. - Dobrze, że w końcu w Niemczech uczą języka polskiego. Pracuję w tym kraju od 14 lat i nie spotkałam Niemca, który mówi albo chciałby się uczyć języka polskiego - mówi Agnieszka Solińska z Górzycy. - I rozumiem, że tam pracujemy, więc powinniśmy ten język znać, a to, że mieszkamy przy samej granicy, powinniśmy uczyć też dzieci. Tylko boli fakt, że Niemcy, którzy regularnie przychodzą do Słubic, nie nauczą się naszego języka i zachowują się tak, jakbyśmy znajomość języka niemieckiego mieli w obowiązku.
Nowy projekt
We frankfurckiej szkole dla dorosłych polskiego w roku 2018/2019 uczyło się 212 osób. Niebawem rozpocznie się realizacja projektu „Język sąsiada w Dwumieście”, na który z Unii Słubice i Frankfurt dostały 800 tys. euro. Do czerwca 2022 r. 400 uczniów gminnych szkół podstawowych rocznika 2008 i 300 uczniów szkół podstawowych i średnich we Frankfurcie uczyć się będzie języka sąsiada.
Czytaj też: Górzyca: Duraki Polaki! – krzyczał napastnik w szkole, który napadł na jedną z pracownic

Wideo: Słubice: Studniówka Zespołu Szkół Technicznych

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sulecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto