MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżki rowerowe do 33 km od Sulęcina. Pomysły na jednodniowy wypad. Gdzie w weekend 29 - 30 czerwca?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozważasz wyprawę rowerową z Sulęcina? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Mamy 5 ciekawych propozycji tras. Mogą mieć różne stopnie trudności czy dystansu, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Razem z Traseo proponujemy Wam 5 tras na wycieczkę rowerową w odległości do 33 km od Sulęcina. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Sprawdź, jakie trasy rowerowe niedaleko Sulęcina warto sprawdzić w weekend.

Spis treści

Ścieżki rowerowe z Sulęcina

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 33 km od Sulęcina, które sprawdzili inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Nim wyruszysz w drogę, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 29 czerwca w Sulęcinie ma być 29°C. Nie powinno padać. W niedzielę 30 czerwca w Sulęcinie ma być 29°C. Prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu wynosi 64%.

🚲 Trasa rowerowa: Lemierzyce Słońsk

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 100,84 km
  • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 49 min.
  • Przewyższenia: 70 m
  • Suma podjazdów: 543 m
  • Suma zjazdów: 542 m

Kys30 poleca trasę mieszkańcom Sulęcina

Heeresmunitionsanstalt Sonnenberg - Wehrkreis III Berlin.
Wojskowe Zakłady Amunicyjne Słońsk - III Okręg Wojskowy Berlin.
Limmritz oder Sonnenburg

Pomiędzy Lemierzycami a Słońskiem do lat 60. XX w. funkcjonował przystanek kolejowy Lemierzyce-Gaj. Jeszcze w latach 40. był pełnoprawną stacją kolejową, dziś zachowały się nikłe ślady torów a w miejscu przystanku zbudowano pod koniec XX w. potężny elewator zbożowy. W okalającym ten teren lesie poruszać się należy ostrożnie. W wielu miejscach można natknąć się na dziwne ruiny a właściwie omszałe i porośnięte lasem fundamenty, niespodziewane dziury (to dawne wywietrzniki lub włazy) oraz spore zagłębienia terenu, które są niczym innym, tylko lejami po wybuchach. No i nadal można natrafić na niewybuchy…

W latach II wojny funkcjonowała tu fabryka amunicji, budowana w latach 30. przez francuskich jeńców z Alt Drewitz . Według opisu jednego z jeńców, każdy z baraków „wyglądał na spokojny wiejski domek. Każda prochownia była całkowicie zamaskowana. Wszystkie budynki fabryki były parterowe i przykryte czerwoną dachówką. Na dachach jednak wmontowane były żelazne klamry, które przygotowano do zamaskowania tych miejsc”. Do każdego z magazynów biegła utwardzona droga i tory kolejowe. Fabryka była tak utajniona, że dopiero olbrzymi (przypadkowy) wybuch zwrócił uwagą okolicznym mieszkańcom na jej istnienie.

Po wojnie naziemne budynki zostały rozebrane, jednak częściowo zasypane zbiorniki przeciwpożarowe czy niektóre podziemne magazyny budowane dla przechowywania potrzebnych do produkcji chemikaliów pozostały. Między bajki natomiast można włożyć informacje o ich wielopoziomowości (w głąb). Zachowała się też dawna wieża przeciwpożarowa – niezbyt stabilna i bez jakichkolwiek schodów wewnątrz.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Dolsk

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 51,01 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 21 min.
  • Przewyższenia: 122 m
  • Suma podjazdów: 1 718 m
  • Suma zjazdów: 1 709 m

Kys30 poleca trasę rowerzystom z Sulęcina

Niedzielna przejażdżka rowerowa do Dolska śladami zabytków. Temperatura dzisiaj jest w miarę znośna od 7°C na początku trasy do 9,5°C pod koniec wycieczki.
Wycieczka rozpoczyna się i kończy w Dębnie. Przebieg trasy to w 60% drogi asfaltowe i częściowo bruk, a pozostałe 40% to drogi leśne i polne. W lasach i na polach warunki do jazdy kiepskie: dużo błota i kałuż. Mimo tych małych niedogodności morale dziś mam wysokie dzięki ciekawym plenerom i aurze (nie pada i nie piz....) :)
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Ośno Lubuskie- Rzepin

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 59,69 km
  • Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 21 min.
  • Przewyższenia: 78 m
  • Suma podjazdów: 617 m
  • Suma zjazdów: 617 m

Trasę rowerową mieszkańcom Sulęcina poleca Kys30

Dziś na tapecie takie tematy: Lubuskie Carcassone, Greibensee, Droga św. Jakuba, Bobrowy szlak, Wola Wielkiego Króla :)
Piękne tereny i ciekawa historia ????

Ośno - lubuskie Carcassonne
Okolone zachowanymi niemal w całości średniowiecznymi murami miejskimi Ośno Lubuskie, zasługuje na tę nazwę jak rzadko które z miasteczek. Mało tego, w żadnym innym (przynajmniej na Ziemi Lubuskiej), nie ma tak zabytkowych kocich łbów i to aż w takiej aż ilości. Doświadczają tego szczególnie kierowcy, zmuszeni do wyraźnego zmniejszenia prędkości na autentycznym, szesnastowiecznym bruku. Ja zapraszam do spokojnego spaceru po mieście.

Najlepiej zacząć od wizyty w ratuszu, gdzie na parterze ulokowano niewielkie muzeum. Dowiemy się tam, dlaczego przed wojną Ośno nazywano „miastem majowych kwiatów” i jak to było z wynalezieniem baleronu. Może zastanowi nas, a może zadziwi informacja, że w XVI w. było tu prawie 900 warzelni piwa! (teraz nie ma żadnego browaru).

Żelaznym punktem odwiedzin w Ośnie jest monumentalna XIII-wieczna świątynia, stojąca w centrum miejscowości. Jeżeli nie uda się nam wejść do wnętrza, warto zajrzeć tam chociaż przez kratę. Nie tylko ołtarz jest przepiękny. Później koniecznie trzeba przejść się pełnymi uroku krętymi uliczkami i ścieżką wytyczoną wzdłuż miejskich murów. W zachowanej baszcie, nomen omen - Złodziejskiej, było kiedyś więzienie, a przy jednej z rozebranych bram miejskich zachowała się część ciekawego budynku bramnego.

Kiedy dotrzemy do późnośredniowiecznej kaplicy św. Gertrudy, warto podejść kawałek dalej drogą w stronę Gronowa. Stoi tam granitowa wieża widokowa z 1937 r., mylnie przez niektórych nazywana wieżą Bismarcka. Można się na nią wspiąć, można też zrobić sobie popas u jej stóp. Na polanie są ławeczki i miejsce na ognisko. W Ośnie najlepiej jednak zostać na dłużej. Baza noclegowa powinna zadowolić każdego - od ośrodka odnowy biologicznej „Afrodyta” po schronisko młodzieżowe PTSM przy zabytkowym Zespole Szkół Ekonomicznych.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Dębno-Chojna-Dębno

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 93,94 km
  • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 52 min.
  • Przewyższenia: 0 m
  • Suma podjazdów: 0 m
  • Suma zjazdów: 0 m

Trasę rowerową mieszkańcom Sulęcina poleca Kys30

Niedzielna wycieczka wraz z żoną do Chojny. Wrzesień w tym roku był wyjątkowo piękny więc można było śmiało się pokusić by pojechać kawałek dalej. Trasa w całości to asfalt i dość łagodny teren. Trasę tę będziemy zawsze wspominać z uśmiechem, gdyż na 50. kilometrze pękło mi naraz 6 szprych. Zaczęło się od tego, że były poluzowane i najpierw strzeliła jedna, a za nią następnie jeszcze pięć. Koło dostało niezłej turbulencji i co tu robić - pchać nie będę. Do samego domu uwiesiłem się na kierownicy i czterdzieści parę kilometrów na stojąco aż do Dębna. :)
Kolejnym pechem była zawiecha smartfona, więc ślad musiałem później wyrysować.
Trasa bardzo ciekawa, m.in. dwa pomniki przyrody, w tym Mamutowiec w Brwicach, najstarszy w Polsce, platan olbrzymi w Chojnie, również najstarszy w Polsce. Oprócz ciekawej przyrody wiele interesujących zabytków, m.in. Chełm Dolny, Chojna, Mętno czy Moryń.
Przebieg trasy: Dębno-Smolnica-Warnice-Chełm Dolny-Narost-Brwice-Czrtoryja-Chojna-Mętno Małe-Dolsko-Przyjezierze-Moryń-Macierz-Mieszkowice-Zielin-Smolnica-Grzymiradz-Dębno.
Dane z licznika rowerowego:
dystans: 95.84km
czas jazdy: 5:20:12
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Dębno-Lubno-Bogdaniec

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 71,59 km
  • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 23 min.
  • Przewyższenia: 121 m
  • Suma podjazdów: 1 645 m
  • Suma zjazdów: 1 652 m

Kys30 poleca trasę rowerzystom z Sulęcina

Niedzielna trasa początkowo bez pomysłu, gdyż temperatura nieco ponad 2°C i wiatr niszczył morale już na starcie. Początkowo planowałem pojechać do Lubna, by obejrzeć jesienną porą ruiny pałacu.
Pałac w Lubnie mnie intryguje - z pożogi wojennej wyszedł prawie nietknięty. Do końca 1963 roku był cały, gdyż znajdowały się w nim biura PGR-u. Po 1963 roku aż do dnia dzisiejszego wygląda tak jakby ktoś zdetonował w nim sporą bombę. Zastanawia mnie, dlaczego taki los spotkał tak piękny zabytek, czyżby to zemsta za to, że przedwojenni właściciele byli zagorzałymi nazistami?- To pytanie lepiej pozostawić bez odpowiedzi.
Po zwiedzeniu Lubna postanawiam udać się do Bogdańca, by tam trochę pojeździć. Po drodze do Bogdańca jest wieś Stanowice, a tam miłe zaskoczenie - dawny PGR obecnie jest w rękach prywatnych i nowy właściciel wraz z zabudowaniami folwarcznymi remontuje także pałac.
Następnym etapem są okolice Bogdańca i tu wielkie zaskoczenie: mnogość szlaków rowerowych, nordic walking i konnych oraz piękno przyrody - powalają. Szlaki Bogdańca zostawię sobie na wiosnę, by w pełni nasycić oczy walorami przyrodniczymi tej okolicy.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Jak dbać o rower?

Miłośnicy jazdy na rowerze wiedzą, jak istotne jest utrzymywanie jednośladu w dobrym stanie technicznym. Jest to bardzo ważne dla komfortu oraz bezpieczeństwa podczas jazdy. Przegląd roweru powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. A najlepiej dwukrotnie - przed oraz po sezonie. Oczywiście, jeśli w trakcie sezonu zdarzą się jakieś uszkodzenia, najlepiej je od razu naprawić.

Serwisować sprzęt można samodzielnie lub oddając go w ręce specjalistów. Odpowiednio dbając o swój sprzęt zapewnisz sobie, że dłużej Ci posłuży. Jest to szczególnie istotne, jeśli często na nim jeździsz. Wbrew pozorom przegląd roweru nie jest taką prostą sprawą. Jeśli chcesz samodzielnie serwisować swój rower, koniecznie poszukaj poradników, w jaki sposób to robić.

Akcesoria rowerowe - co warto mieć?

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na sulecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto