MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Protest rolników w Lubuskiem od 10 kwietnia. Uwaga na utrudnienia!

Michał Korn
Michał Korn
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W związku z zaplanowanym w dniach od 10 do 12 kwietnia protestem rolników na terenie Lubuskiego wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym. Gdzie dokładnie odbędą się blokady?
Trwa głosowanie...

Czy popierasz formę protestu rolników w postaci blokad dróg?

Kolejny protesty i utrudnienia

Od 10 kwietnia od godziny 13.00 do 12 kwietnia do godziny 23.59, w związku z planowanym protestem rolników, zablokowane zostanie skrzyżowanie „Podgórze” na terenie gminy Krzeszyce, a więc dróg W–134 i W–138. Ruch na drodze K–22 w stronę Kostrzyna nad Odrą i Krzeszyc będzie odbywał się normalnie, może być on jednak nieco spowolniony z uwagi na natężenie tego ruchu. Proszę pamiętać, iż z drogi K–22 nie będzie możliwości zjazdu, a następnie wjazdu w drogę W–134 i W–138.

Wyłączenia. Kogo nie dotyczy blokada?

- Ruch autobusów liniowych, przewóz szkolny, przewóz żywych zwierząt oraz przejazd służb ratowniczych będzie odbywał się normalnie. W nagłych przypadkach, między innymi osoby udające się do lekarza lub przewożące małe dzieci, powinny zwrócić się z prośbą o możliwość przejazdu do koordynatorów protestu. Będą to osoby ubrane w pomarańczowe kamizelki - wyjaśnia młodszy aspirant Klaudia Biernacka z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie.

Policja wyznaczyła objazdy

Sulęcińscy policjanci wyznaczyli objazdy zarówno dla pojazdów osobowych jak i ciężarowych. Od Ośna Lubuskiego w kierunku drogi K–22 kierowcy powinni skorzystać z objazdu przez drogę W–137 (kierunek Sulęcin), następnie powiatową 1278 F (przez Miechów) lub drogę W–136 na Lubniewice. Jadący drogą W–138 relacji Długoszyn w stronę Krzeszyc, również będą musieli skorzystać z opisanych objazdów. Mieszkańcy Trzebowa i Muszkowa będą mogli swobodnie dojechać do miejsca zamieszkania.

- Podróżni mogą liczyć na pomoc policjantów, którzy będą kierować ruchem na wskazanych objazdach. Prosimy o wyrozumiałość, ostrożną jazdę oraz stosowanie się do znaków i poleceń funkcjonariuszy - dodaje aspirant Klaudia Biernacka.

Dlaczego rolnicy protestują?

Przypomnijmy, że znaczna część postulatów protestujących odnosi się do ograniczenia napływu produktów rolnych z Ukrainy do Polski, przyczynia się on bowiem do zaniżenia cen oferowanych na krajowym rynku towarów oraz obniżenia ich jakości. Rolnikom nie podoba się przede wszystkim, że sami muszą spełniać restrykcyjne zasady unijnej polityki rolnej, podczas gdy rolnicy krajów spoza UE, którzy eksportują produkty na unijny rynek, są z nich wyłączeni. Demonstracje w krajach Europy Wschodniej skupiają się na tym, co według rolników jest nieuczciwą konkurencją, czyli imporcie z Ukrainy, w odniesieniu do której UE od czasu inwazji Rosji zrzekła się kwot i ceł.

Zielony Ład i biurokracja

Ponadto dotyczą one również obniżenia przez Unię Europejską wymogów tzw. Zielonego Ładu, sprawiającego, że produkcja rolna w krajach członkowskich staje się bardziej ekologiczna, ale mniej wydajna. Rolnicy biorący udział w protestach w całej Europie krytykowali tzw. zielone cele UE, które ich zdaniem obciążają ich kosztami i biurokracją, z którymi nie spotykają się producenci spoza Europy, a także nadmierne regulacje na poziomie unijnym. Centralnym punktem zapalnym są nowe regulacje UE dotyczące m.in. wymogu pozostawienia 4 proc. gruntów rolnych odłogiem i zmniejszenia zużycia pestycydów o połowę do 2030 roku.

"Zielony Ład" wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają one umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi m.in. o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz o zmniejszenie o połowę użycia nawozów i środków ochrony roślin.

Rolnicy oczekują, że będzie na nowo przemyślana wspólna polityka rolna, która przyniosła ogromne pozytywne aspekty w historii UE, czy wspólnot europejskich - zapewniła wysoką produkcję żywności dobrej jakości, bezpieczeństwo żywnościowe i również pewną stabilizację gospodarstw, które są modernizowane, zwiększają swoje powierzchnie, wprowadzają różnego rodzaju maszyny, urządzenia, innowacyjne technologie. - To jest cały czas to samo rolnictwo europejskie i niszczenie tej wspólnej polityki rolnej zamiast głębokiego jej przeformatowania - uważają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Protest rolników w Lubuskiem od 10 kwietnia. Uwaga na utrudnienia! - Gazeta Lubuska

Wróć na sulecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto