MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Woda zalewa pola rolników z okolic Krzeszyc. W sprawę zaangażował się wojewoda. Mieszkańcy mówią, że sytuacja jest tragiczna

Sandra Soczewa
Sandra Soczewa
Sytuacja w gminie Krzeszyce jest tragiczna. Woda zalewa pola, wały są w złym stanie.
Sytuacja w gminie Krzeszyce jest tragiczna. Woda zalewa pola, wały są w złym stanie. mat. wójta Stanisława Peczkajtisa
Rolnikom z terenu gminy Krzeszyce wysoki stan wód mocno dał się we znaki. Wójt przyznaje, że sytuacja jest tragiczna. Rolnicy podkreślają, że za taki stan rzeczy odpowiedzialne są Wody Polskie, które nie udrożniły kanałów. O sprawie poinformowano wojewodę lubuskiego, a ten zainterweniował.

Jak się dowiedzieliśmy, sytuacja rolników z terenu gminy Krzeszyce jest daleka od ideału... Na terenach i miejscowościach znajdujących się w pasie pomiędzy Wartą a Kanałem Postomskim wylewa woda. Jak mówi wójt Stanisław Peczkajtis powodem takiego stanu rzeczy są niedrożny Kanał Krępiński i Marianowski.

- Mamy nadzieję, że Wody Polskie przystąpią natychmiast do ich udrożnienia, tym bardziej że na terenie gminy Słońsk wszystkie kanały zostały już udrożnione na przełomie 2023 i 2024 roku. Przepompownie w Słońsku, Lemierzycach i Okszy pracują całą dobę - podkreśla włodarz.

Stan wód oraz wałów (pojawiają się w nich wyrwy bobrowe) na bieżąco jest monitorowany, a w pomoc mieszkańcom zaangażowani są m.in. druhowie z lokalnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Zalegająca na polach woda może doprowadzić do braku plonów

O sprawie poinformowany został wojewoda lubuski. Przedstawiono mu, jak zła jest sytuacja na terenie gminy Krzeszyce. Wskazano, co jest powodem takiego stanu rzeczy.

Stwierdzono jasno, że z powodu wysokiego poziomu wód i stanu urządzeń melioracyjnych i wałów przeciwpowodziowych działalność rolnicza na terenie gminy Krzeszyce jest zagrożona.

Sytuacja w gminie Krzeszyce jest tragiczna. Woda zalewa pola, wały są w złym stanie.
Sytuacja w gminie Krzeszyce jest tragiczna. Woda zalewa pola, wały są w złym stanie. mat. wójta Stanisława Peczkajtisa

W związku z tym wojewoda Marek Cebula wystosował pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Pisze w nim, że z powodu trudnej sytuacji hydrologicznej w Lubuskiem, docierają do niego informacje o ciężkiej sytuacji lokalnych rolników, a jedną z najbardziej zagrożonych gmin są Krzeszyce, gdzie stojąca na polach woda powoduje wymoknięcie zasianych ozimin, co doprowadzi do utraty plonów.

- Przyczyna obecnego stanu hydrologicznego w gminie Krzeszyce jest złożona. Składa się na nią wysoki stan wód rzecznych, ale także zły stan rowów melioracyjnych na polach i głównych kanałów, których zadaniem jest odbieranie wody z pól rolniczych poprzez rowy melioracyjne. Jeżeli kanał nie przechodzi systematycznej konserwacji - ulega zarośnięciu i przestaje spełniać swoje funkcje, a wręcz zatrzymuje wodę - czytamy w piśmie przesłanym do Wód Polskich.

Wskazano także, że rolnicy obawiają się zalania przez zły stan techniczny wałów przeciwpowodziowych.

- W związku z powyższym proszę o zwrócenie szczególnej uwagi na infrastrukturę melioracyjną oraz przeciwpowodziową nie tylko w gminie Krzeszyce, ale również pozostałych zarządzanych terenach województwa lubuskiego. Ponadto oczekuję od Państwa informacji dotyczącej jej stanu technicznego ze szczególnym uwzględnieniem miejsc mogących stanowić potencjalne zagrożenia. Warto podkreślić, że w sytuacji wystąpienia podtopień i zalań ucierpią nie tylko pola uprawne, lecz także zniszczeniu ulegną domy i cała infrastruktura lokalnej społeczności - pisze wojewoda lubuski Marek Cebula.

Za podjęcie interwencji przez wojewodę dziękuje wójt Krzeszyc, mieszkańcy oraz rolnicy i liczą na szybką reakcję Wód Polskich w tej sprawie.

Przeczytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sulecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto